Skład Jury IV Edycji Konkursu im. Iwony Borowickiej 2010

Barbara Nieman

Barbara-Nieman

Znakomita polska sopranistka, dysponująca pięknym głosem lirycznym z koloraturą. Wykształcona w tradycyjnym włoskim bel canto przez legendarną Adę Sari. Jako stypendystka Ministerstwa Kultury doskonaliła swą sztukę wokalną w mediolańskiej La Scali. Laureatka konkursów wokalnych w Wiedniu i Tuluzie. Wieloletnia primadonna Teatru Wielkiego w Warszawie. Występowała na wielu scenach zagranicznych. W jej repertuarze znajduje się około 30 głównych partii w operach i operetkach. Znane są nagrania płytowe i radiowe jej arii operowych, operetkowych i pieśni. Do ulubionych kompozytorów artystki należą Verdi i Puccini, najwięcej satysfakcji artystycznych dawała jej interpretacja Desdemony z „Otella” i Mimi z „Cyganerii”. Jej kariera artystyczna to nieprzerwane pasmo sukcesów i entuzjastycznego przyjmowania przez publiczność.

Bożena Zaiślak-Dolny

Bozena-Zaislak-Dolny

Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek polskich (mezzo-sopran). Jest absolwentką Studia Wokalno — Aktorskiego Danuty Baduszkowej w Gdyni. Debiutowała partią Olgi w „Eugeniuszu Onieginie” (Opera Bałtycka). Od kilkunastu lat jest czołową solistką Opery Krakowskiej. Znana i ceniona za występy na scenach muzycznych prawie całego kraju, często bywa także zapraszana do występów gościnnych za granicą. Znakomita odtwórczyni partii Verdiego (Ulryka, Azucena, Amneris, Magdalena, Fenena) i tzw. ról „spodenkowych” (Orfeusz Glucka, Angelina i Arsace Rossiniego, Romeo Belliniego i Niclaus Offenbacha). Wyróżniana i nagradzana szczególnie, za interpretację partii Carmen w operze Bizeta. Z wyjątkowym wdziękiem, brawurą i wielkim temperamentem scenicznym kreuje także repertuar operetkowy (klasyka i musicale): „Księżniczka czardasza”, „Człowiek z La Manchy”, „Hello, Dolly”.

Paweł Gabara

Pawel-Gabara

Z wykształcenia — polonista. Całe swe życie zawodowe związał z teatrem. Zaczynał jako koordynator pracy artystycznej w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, by potem zostać sekretarzem literackim tego Teatru. Kolejnym etapem jego pracy był Teatr Rozrywki w Chorzowie, gdzie pełnił funkcję kierownika literackiego. Współpracował także z teatrem w czeskim Cieszynie (Scena Polska) i Teatrem Nowym w Zabrzu. Od roku 1998 jest dyrektorem naczelnym Gliwickiego Teatru Muzycznego. Współtworzy i organizuje wiele imprez kulturalnych (festiwale, koncerty, turnieje wiedzy o teatrze itp.) Był również wykładowcą w Studium Aktorskich Teatrów Lalkowych w Będzinie. Jako reżyser przygotował dwa spektakle dla dzieci: „Skarby złotej kaczki” i „Pinokio”. Zasiadał także w jury konkursu wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Włodzimierz Izban

Wlodzimierz-Izban

Śpiewak (tenor), reżyser. Menedżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie śpiewu solowego, także stypendysta Konserwatorium w Sion (Szwajcaria) Występował na scenach Warszawskiej Opery Kameralnej, Oper Krakowskiej i Śląskiej oraz Stadttheater w St. Gallen (Szwajcaria). Współpracował z TVP i Polskim Radio. Reżyserował, prowadził programy muzyczne, koncerty i konkursy. Pisał scenariusze, śpiewał i grał w filmie („Przedwiośnie” w reż. F. Bajona). W roku 2005 zorganizował Mazowiecki Teatr Muzyczny Operetka im. Jana Kiepury, którego jest dyrektorem naczelnym i artystycznym. Wystawia operetki, przygotowuje koncerty okolicznościowe. W roku 2007 powołał kapitułę teatralnej nagrody muzycznej im. Jana Kiepury, przyznawanej corocznie w 11 kategoriach i mającej na celu promowanie twórców teatrów muzycznych.

Wiesław Ochman

Wieslaw-Ochman

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych współczesnych śpiewaków polskich. Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo — Hutniczej (Doktor Honoris Causa tej Uczelni). Debiutował w Operze Śląskiej, potem krótko śpiewał w Operze Krakowskiej, a następnie został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, a także członkiem zespołu Deutsche Staatsoper w Berlinie. Jego bogata kariera międzynarodowa to występy na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata: La Scala, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opery w Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. Jego partnerami byli i są czołowi śpiewacy i dyrygenci. Repertuar artysty obejmuje kilkadziesiąt głównych partii tenorowych w operach. Od kilku lat śpiewak podjął też pracę reżyserską. Dla Opery Śląskiej przygotował już 7 inscenizacji oper i operetek, reżyserował też w Łodzi i w Warszawie. Trzecią pasją artysty jest malarstwo. A na jego wszechstronne sukcesy składają się talent, inteligencja i pracowitość.