Skład Jury VII Edycji Konkursu im. Iwony Borowickiej 2016

Wiesław Ochman – przewodniczący Jury

Wieslaw-Ochman

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych śpiewaków polskich. Absolwent Akademii Górniczo -Hutniczej (także jej Doctor Honoris Causa jak i Akademii Muzycznej w Poznaniu) oraz członek Akademii Umiejętności w Krakowie. Debiutował w Operze Śląskiej w Bytomiu, potem krótko śpiewał w Krakowie, a następnie został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, a także członkiem zespołu Deutsche Oper w Berlinie. Jego bogata kariera międzynarodowa to występy na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata: La Scala w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opera Wiedeńska, Covent Garden w Londynie, opery w Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Paryżu, Madrycie, Moskwie, Rzymie, na festiwalach w Salzburgu, Glyndebourne, San Francisco i wielu innych. Jego partnerami byli czołowi śpiewacy i dyrygenci. Repertuar artysty obejmuje kilkadziesiąt głównych partii tenorowych w operach, pracuje też jako reżyser (Opera Śląska, Teatr Wielki w Warszawie i w Łodzi). Artysta dysponuje wyjątkowo pięknym głosem tenorowym o niepowtarzalnej wspaniałej barwie, a szereg pięknych jego kreacji zostało utrwalonych na płytach. Trzecią pasją śpiewaka jest malarstwo. Obok licznych wystaw własnych dzieł, corocznie organizuje akcję obrazów (nie tylko swoich) w Konsulacie Polskim w Nowym Jorku, z której dochód przeznacza na wsparcie polskiej kultury. Działalność charytatywna jest ważnym elementem pracy artysty. Na jego sukcesy w tej bogatej i różnorodnej działalności artystycznej i społecznej składają się talent, inteligencja i pracowitość.

Jacek Chodorowski

Jacek-Chodorowski

Choć legitymuje się dyplomem uczelni technicznej, od szeregu lat zajmuje się szeroko pojętą publicystyką muzyczną. Jego dorobek w tej dziedzinie jest następujący: 135 autorskich audycji radiowych „Piękne arie, piękne głosy” (PR Kraków), udział w telewizyjnych audycjach muzycznych (TVP, TV Krater), kilkaset publikacji w czasopismach muzycznych (m. in. „Klasyka”, „Muzyka21”, „Operomania”, „Trubadur”, „Poradnik Muzyczny”, tygodnikach, także na portalu muzycznym Maestro (sylwetki artystów śpiewaków, recenzje spektakli operowych, koncertów, nagrań płytowych). Współpracuje z Polskim Słownikiem Biograficznym PAN. Jest również autorem kilku książeczek programowych spektakli operowych, koncertów filharmonicznych i bukletów nagrań płytowych, a także książek o tematyce muzycznej („Iwona Borowicka. Legenda sceny operetkowej”, 2004 oraz „Bel canto w Krakowie”, 2007”,Polscy śpiewacy”, 2010). Ma za sobą również ponad czterysta występów publicznych w charakterze prelegenta i prezentera.

Sławomir Chrzanowski

Slawomir-Chrzanowski

Dyrygent, urodzony i wykształcony muzycznie na Śląsku – Akademia Muzyczna w Katowicach (teoria muzyki, 1986, dyrygentura, 1989,kl. prof. Karola Stryi). Studia doskonalące u prof. Kurta Sanderlinga, Weimar, 1987. Już podczas studiów współpracował z uczelnianym Zespołem Muzyki XX wieku, efektem było kilka światowych prawykonań utworów kompozytorów współczesnych. W roku 1990 w wyniku konkursu objął stanowisko Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Zabrzańskiej, które z powodzeniem piastuje do dziś. Razem dali około 2000 koncertów na polskich i światowych estradach. Dyrygował ponad 60 orkiestrami w tym w większości polskich orkiestr kameralnych i symfonicznych. Regularnie współpracuje z czeskimi orkiestrami m. in. Ostrawa, Ołomuniec, Karlovy Vary oraz operowymi Bytomia, Łodzi i Lwowa. Szeroki i wszechstronny repertuar dyrygenta powoduje iż zapraszany jest gościnnie i ze swoją orkiestrą szczególnie często na festiwale wokalne (Cieszyn, Krynica, Busko Zdrój i wiele innych). Podczas swoich koncertów dokonuje także światowych prawykonań muzyki m. in. Bogusława Schaeffera, Romualda Twardowskiego, Jana Kantego Pawluśkiewicza, Gheorge Zamphira. Występował gościnnie w Rosji, Niemczech, Słowacji, Japonii oraz kilkakrotnie w Stanach Zjednoczonych (m. in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Orchestra Hall w Chicago). W Stanach Zjednoczonych prowadził także wykłady otwarte dla studentów w zakresie historii muzyki polskiej oraz zajęcia w mistrzowskiej klasie dyrygentury (Chicago). Od w 2004 roku współpracuje z Chicago Philharmonic. Rok później debiutuje w Chinach.

Roma Owsińska

Roma-Owsinska

Jedna z najwybitniejszych polskich sopranistek. Wykształcona na katowickiej Akademii Muzycznej, którą ukończyła na Wydziałach Wokalno-Aktorskim (głos) oraz Instrumentalnym (flet). Debiutowała w łódzkim Teatrze Wielkim (Elena w operze Boita „Mefistofeles”) i z tym Teatrem związała się na dłużej, gościnnie występując na innych scenach. Jej repertuar to około 40 głównych partii w operach i partie oratoryjne od baroku po współczesność. Zdaniem recenzentów ma „wszystko, co prawdziwa gwiazda mieć powinna, a nawet więcej: niezwykłej urody głos, nośny, o pięknej, niepowtarzalnej barwie i imponującej skali, muzykalność, talent aktorski, osobowość sceniczną, wdzięk, temperament i urok osobisty”, a interpretacja partii Violetty w „Traviacie” Verdiego przyniosła jej nagrodę „Srebrny Pierścień” (1987 rok). Jest także laureatką medalu „Gloria Artis”. Odznaczona została też Świętokrzyską Nagrodą Kultury (2011 rok). Występowała w całej prawie Europie, również w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych oraz w Korei Południowej (odbyła tam długie tournée koncertowe). Artystka dokonała wielu nagrań na płytach CD i DVD. Od 25 lat uczestniczy w koncertach Festiwalu im. Krystyny Jamroz w Busku Zdroju. Zajmuje się również jako pedagog promocją i rozwojem młodych talentów. Ma stopień naukowy doktora sztuki przyznany na Akademii Muzycznej w Gdańsku.

ks. Paweł Sobierajski

xPawel-Sobierajski

Tenor, kapłan, pedagog, ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski (doktorat nauk teologicznych) i Akademię Muzyczną w Katowicach (doktor wokalistyki), a na Uniwersytecie im. Fryderyka Chopina zaliczył także psychologię muzyki. Jest księdzem katolickim. Wokalistykę kształcił w klasie prof. Anny Kościelniak (dyplom ukończenia, z wyróżnieniem, 1999). Jeszcze w czasie studiów odnosił sukcesy na konkursach wokalnych (m. in. Karlovy Vary, Trnava). Koncertuje i nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Często występuje za granicą (m. in. Włochy, Niemcy, Austria, Francja, Belgia, Litwa, Czechy, Słowacja). Posiada szeroki repertuar koncertowy (oratoria, kantaty, dzieła sakralne, arie operowe, pieśni różnych stylów i epok). Jest inicjatorem i organizatorem konkursu solowej wokalistyki sakralnej (Katowice, 2016). Jako założyciel grupy wokalnej „Servi Domini Cantores” (Śpiewający Słudzy Pana) prowadzi z nią ożywioną działalność ewangelizacyjno-artystyczną. Na katowickiej Akademii Muzycznej ma swą klasę wokalną śpiewu solowego. Prowadzi także zajęcia z pedagogiki interpersonalnej i metodyki nauczania. Jest autorem kilkunastu publikacji naukowych z tych dziedzin.