Skład Jury V Edycji Konkursu im. Iwony Borowickiej 2012

Wiesław Ochman

Wieslaw-Ochman

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych współczesnych śpiewaków polskich. Absolwent krakowskiej Akademii Górniczo — Hutniczej (Doktor Honoris Causa tej Uczelni). Debiutował w Operze Śląskiej, potem krótko śpiewał w Operze Krakowskiej, a następnie został solistą Teatru Wielkiego w Warszawie, a także członkiem zespołu Deutsche Staatsoper w Berlinie. Jego bogata kariera międzynarodowa to występy na największych i najbardziej prestiżowych scenach świata: La Scala, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Opery w Berlinie, Buenos Aires, Chicago, Hamburgu, Madrycie, Moskwie, Paryżu, Rzymie, Salzburgu, San Francisco, Sewilli i Wiedniu. Jego partnerami byli i są czołowi śpiewacy i dyrygenci. Repertuar artysty obejmuje kilkadziesiąt głównych partii tenorowych w operach. Od kilku lat śpiewak podjął też pracę reżyserską. Dla Opery Śląskiej przygotował już 7 inscenizacji oper i operetek, reżyserował też w Łodzi i w Warszawie. Trzecią pasją artysty jest malarstwo. A na jego wszechstronne sukcesy składają się talent, inteligencja i pracowitość.

Agata Młynarska-Klonowska

Agata-Mlynarska-Klonowska

Studia wokalne ukończyła na wrocławskiej Akademii Muzycznej (kl. prof E. Sąsiadka, dyplom z wyróżnieniem). Brała udział w licznych polskich i międzynarodowych konkursach wokalnych, m. in. E Vinasa w Barcelonie (1975, I nagroda i Złoty Medal), finalistka konkursu w s-Hertogenbosch (1974). od 1973 roku związała się z Operą Wrocławską (debiut w partii Sereny w „Porgy and Bess” Gershwina). Ściśle współpracowała ze scenami operowymi w kraju, a gościnnie występowała na licznych scenach i estradach Europy. W swym repertuarze ma około 40 głównych partii w operach i operetkach. Krytycy podkreślali jej interpretacje (mocno udramatycznione i głęboko ekspresyjne), a także wyjątkowo piękną barwę głosu i wyrównaną jego emisję. Upamiętniła się jako m.in. znakomita Halka, Butterfly, Mimi, Tatiana, Amelia. Od roku 1975 podjęła pracę pedagogiczną na wrocławskiej Akademii Muzycznej: W roku 2002 otrzymała tytuł profesora sztuk muzycznych. Do jej uczennic należą m.in. znane i cenione artystki, Aleksandra Buczek i Wioletta Chodowicz Warto dodać, iż prof. Agata Młynarska jest również absolwentką wrocławskiej Akademii Rolniczej.

Jadwiga Romańska

Jadwiga-Romanska

Jest jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek drugiej połowy XX wieku. Studia wokalne odbyła na Akademii Muzycznej w Katowicach (kl. prof. prof. I. Faryaszewskiej i S. Argasińskiej). Debiutowała jako Gilda w „Rigoletcie” Verdiego w Operze Krakowskiej w roku 1954. W Operze Krakowskiej pozostawała do końca swej aktywności wokalnej, znakomicie kreując na jej scenie 37 głównych partii sopranowych. Była szczególnie niezrównana jako m.in. Butterfly, Mimi, Łucja, Małgorzata, Micaela, Tatiana, Rozyna, a także w trzech partiach, Antonii, Olimpii i Giulietty w „Opowieściach Hoffmanna” Offenbacha. W roku 1953 wyśpiewała srebrny medal na Konkursie Wokalnym w Genewie i I nagrodę w Monachium. Występowała na wszystkich polskich scenach i estradach koncertowych, także za granicą (Europa, Jordania, Korea Północna). Jako śpiewaczka estradowa uważana jest za wybitną interpretatorkę pieśni romantycznych i Karola Szymanowskiego. Od roku 1973 prowadziła działalność pedagogiczną na Akademiach Muzycznych Krakowa i Katowic. W roku 2002 otrzymała nominację na profesora zwyczajnego sztuk muzycznych. Dokonała wielu nagrań radiowych i płytowych.

Jan Ballarin

Jan-Ballarin

Artysta operowy i operetkowy, profesor Akademii Muzycznej w Katowicach. Był solistą Opery Śląskiej oraz czołowym solistą Operetki Śląskiej. W pamięci wielu melomanów pozostanie około 35 pierwszoplanowych partii tenorowych, operowych i operetkowych gdzie stworzył niezapomniane kreacje sceniczne. Współpracował z Akademią Muzyczną w Krakowie, kształcił młodych wokalistów w szkole muzycznej w Zabrzu. To z jego szkoły wokalnej wyszli znani dziś wokaliści jak Ewa Biegas, Magdalena Spytek, Grażyna Marek, Iwona Socha, Anna Borucka, Ewelina Szybilska, Aleksandra Szafir, Juliusz Ursyn-Niemcewicz, Piotr Rachocki, Jarosław Kitala i Ireneusz Miczka. Na scenie Metropolitan Opera i La Scali występuje również uczeń Jana Ballarina – Piotr Beczała – zaliczany do ścisłego grona najwspanialszych tenorów świata. W roku 2003 uzyskał tytuł profesora.
Jan Ballarin to człowiek niespożytej energii – twórczej, organizacyjnej i społecznej. Wystarczy wymienić powołany do życia w Gliwicach Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Ludomira Różyckiego. Wielokrotnie był jurorem na ogólnopolskich i zagranicznych festiwalach wokalnych. Liczne honory i wyróżnienia jakie spotkały Artystę na jego twórczej drodze, min; Złota Maska, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej, Zasłużony dla Rozwoju Województwa Katowickiego, są dowodem jego niezwykłego zaangażowania w pracę, w kształcenie młodych artystów, ale też w kreowanie znaczących ról w wielkich dziełach operowych. Prof. Jan Ballarin to znany i ceniony propagator i inicjator życia kulturalnego na Śląsku.

Alicja Węgorzewska-Whiskerd

Alicja-Wegorzewska-Whiskerd

Jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego im. Fr. Chopina w Warszawie (kl. prof. M. Witkiewicza). Po ukończeniu studiów pozostawała pod opieką wokalną prof. W. J. Śmietany, a swój warsztat wokalny doskonaliła w Szwajcarii (u G. Bumbry) i we Włoszech (m. in. u C Bergonziego i L. Nucciego). Debiutowała w „Koronacji Poppei” Monteverdiego na scenie kameralnej TW w Warszawie w 1993 roku. Od roku 1999 częściej występowała na scenach Austrii (Wiedeńska Opera Kameralna, Neue Oper w Wiedniu, Innsbruck) i Niemiec (Rheinsberg, Bayreuth, Hannover). Jako Carmen swym mezzosopranem o bogatej skali barw podbijała publiczność m.in. Łodzi (z tym Teatrem występowała w tej partii w Niemczech i Holandii), Warszawy i Śląska. Doskonałe warunki sceniczne, głos i uroda wysoko stawiają tę artystkę w gronie współczesnych polskich mezzosopranów i pozwalają na kreatywne interpretacje sceniczne (m.in. Lukrecja w „Gwałcie na Lukrecji” Brittena, Orfeusz w operze Glucka, Hrabina w „Damie pikowej”, Oktawian w „Kawalerze z różą”). Artystka jest także bohaterką monodramu „Diva for Rent”. Dla węgierskiej wytwórni płytowej „Hungaroton” nagrała wszystkie pieśni Fr. Chopina. Zdobyła ogromną popularność jako charyzmatyczny i kompetentny juror w programie „Bitwa na głosy”.