Ewa Warta-Śmietana – dyrektor i pomysłodawca
Ewa Warta-Śmietana – absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie (Wydział Wokalno-Aktorski) jest śpiewaczką, aktorką, reżyserem, scenarzystką. Wystąpiła w partiach operowych: Zerlina w Don Giovannim, Zuzanna w Weselu Figara, Bastienne w Bastien und Bastienne Mozarta, Rachela w Żydówce Halevy’ego, Frasquita w Carmen Bizeta; operetkowych takich, jak: Riquette w Wiktorii i jej huzarze Abrahama, Stasi w Księżniczce czardasza Kalmana, Hanna w Wesołej wdówce Lehara, Hudel w musicalu Skrzypek na dachu Bocka, a także Ryfka w musicalu Cuda rebego, Miłość czyni cuda. Oprócz regularnych partii wykonuje także szereg arii z oper, operetek, musicali, pieśni kompozytorów różnych epok, stylów i narodów, a także piosenek.
Z myślą o niej współczesny kompozytor Adam Walaciński napisał cykl pieśni, których prawykonanie miało miejsce w czerwcu 2001 podczas Festiwalu Muzyki Współczesnej w Krakowie i utrwalone na płycie CD.
Dorobek nagraniowy
Z początkiem lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wystąpiła w filmie biograficznym o dyrygencie Leopoldzie Kozłowskim – The Last Klezmer, który w 1995 roku otrzymał nominację do Oscara w kategorii filmów dokumentalnych. Latem 1999 roku została zaproszona do nagrania wokaliz w fonograficznym zapisie Pana Tadeusza na płytach CD. Wiosną roku 2001 nagrała solową płytę Kto me usta całuje (OKO-ART, OACD 2001-00001) zawierającą znane arie operetkowe i musicalowe. Jesienią 2001, wraz z innymi krakowskimi wokalistami nagrała płytę kolęd i pastorałek A pokój na ziemi (OKO-ART, OACD 2001-00007). W październiku 2006 roku zarejestrowała recitalową płytę Yerushalayim z muzyką żydowską. W maju 2007 roku nagrała płytę Ave Maria (FC001) zawierającą znane utwory muzyki sakralnej kompozytorów różnych epok, a w listopadzie dwie płyty: Ten drogi Lwów, z nagraniami dokonanymi wspólnie z laureatami Pierwszego Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki Lwowskiej w Krakowie, oraz Kolędowy czas, zawierającą wybór kolęd, pastorałek oraz utworów instrumentalnych wprowadzających w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. W 2009 roku nagrała płytę Jan Paweł II – Santo Subito (FC002), oprawioną w muzykę takich kompozytorów, jak m.in.: Astor Piazzola, Ennio Morricone, Edward Pałłasz.,a w 2010 płytę CD i DVD pod wspólnym tytułem Nie wszystek umrę – w 200. rocznicę urodzin – twórczość Chopina i dla Chopina (FC003, FC004). Współwykonawcą tych ostatnich płyt są m.in.: pianistka Krystyna Man Li Szczepańska, aktor Jerzy Trela. Jej głos został utrwalony również na nagraniach CD i DVD Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Jagiellońskiego „Słowianki”, (którego solistką była w czasach studenckich), na płytach: The Christmas Carols z towarzyszeniem Orkiestry Dętej SOLVAY (OKO-ART, 0ACD 2002-00010), płycie jubileuszowej Nasza Pani Makowska w 30-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Makowskiej (1979–2009), a także na potrzeby radia RAK, cykl pieśni w języku starojapońskim. Kilka ww. płyt doczekało się już wznowień, m.in.: Ave Maria, oraz Yerushalayim (pod nowym tytułem Miasteczko Bełz). W 2011 rogu zagrała główna rolę w filmie muzycznym realizowanym przez Telewizję Polską Tych miasteczek nie ma już. W 2012 wraz z Telewizją Kraków nagrała program Kolędy w krakowskich kościołach. W tym też roku powstał na DVD album kolędowy pt. Ave Maria na Boże Narodzenie. W 2013 roku wraz z Telewizją Kraków zrealizowała, wg własnego scenariusza, programy edukacyjne dla dzieci pt. Fantastycznie klasycznie, w których również zaśpiewała pieśni kompozytorów polskich. W tym też roku zarejestrowała na płytach DVD kolejne kolędy i pieśni bożonarodzeniowe pod tytułem Pierwsza gwiazda.
Działalność artystyczna
Jest również współautorem książki o znanym śpiewaku, pedagogu i społeczniku Bronisławie Romaniszynie, wydanej w 2011 roku. Pod koniec 2011 roku zagrała główną rolę, Rebeki Goldman, w filmie muzycznym Tych miasteczek nie ma już. W 2013 roku napisała scenariusz do musicalu Cuda rebego, który został wystawiony w Synagodze Tempel podczas „7@nite Synagogi nocą”, później powtarzany w Bytomskim Centrum Kultury. W 2014 roku został on wzbogacony o nowe sceny i piosenki i wystawiony przez Gliwicki Teatr Muzyczny pod nowym tytułem Miłość czyni cuda, w którym gra jedną z głównych ról. W 2016 roku wystąpiła w hollywoodzkiej produkcji, filmie Enemy Within, w reżyserii D. Chapy, z udziałem takich aktorów jak: Eric Roberts, William McNamara, Romina Di Lella. Obecnie można oglądać ją na platformie Netflix w filmie W jak morderstwo w reżyserii Piotra Mularuka, gdzie występuje jako śpiewaczka operowa pod swoim nazwiskiem. Premiera filmu miała miejsce 18 czerwca 2021 roku.
Ewa Warta-Śmietana napisała i wyreżyserowała osiem kabaretów, które regularnie grane są w kultowej Piwnicy Pod Baranami. Przez szereg lat była dyrektorem Majowego Festiwalu Muzycznego w Kazimierzu Dolnym, a także Festiwalu „Muzyka u źródeł” w Lądku Zdroju.
Oprócz działalności artystycznej pełni funkcję Prezesa Fundacji Pomocy Artystom Polskim CZARDASZ oraz Fundacji Art & Health, a także dyrektora konkursu operetkowo-musicalowego (jedynego w Polsce pod względem merytorycznym).